сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Арсениј Јаценјук: Русија ја казнува Украина за нејзиниот европски избор

rusija-ukraina

Поврзани вести

Премиерот на Украина, Арсениј Јаценјук изјавил дека Украина има потреба од итна диверзификација на снабдувањето со гас, пренесе „Интерфакс“. Пред новинарите во Брисел, тој рекол дека Русија го казнува Киев за неговиот европски избор, зголемувајќи ја цената на гасот.

„Со удвојувањето на цената на гасот, Русија ги нарушува сите договори и договори меѓу двете земји. На овој начин таа ја казнува Украина за нејзиниот проевропски избор“, истакнал Јаценјук.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести