понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Асад: Отворен сум за дијалог со САД

asad-syria

Последни вести

Сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за телевизијата Си-Би-Ес изјави дека е отворен за дијалог со САД, но нагласи дека не смее да се дозволи да има притисок врз суверенитетот на неговата земја, пренесува МИА.

На прашањето во врска со изјавата на американскиот државен секретар Џон Кери дека Вашингтон треба да преговара со сирискиот лидер за ставање крај на конфликтот во земјата, Асад истакна дека Сирија е отворена за секој конструктивен дијалог.

– Во принцип во Сирија секој дијалог е нешто позитивно и ќе бидам отворен за секаков вид дијалог, со кого и да е, вклучувајќи ги и САД, заснован на взаемна почит, истакна Асад.

Тој изјави дека нема директна комуникација меѓу Дамаск и Вашингтон и додаде дека секој дијалог е добредојден, но само доколку нема притисок врз суверенитетот на Сирија.

Најчитани вести