вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Асад положи заклетва за нов претседателски мандат

Асад минатиот месец победи на претседателските избори, кои покажаа дека се уште цврсто ја држи власта и покрај тригодишната граѓанска војна во земјата.

Assad_zakletva_16juli14

Поврзани вести

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска положи заклетва за нов седумгодишен претседателски мандат, на церемонија што се оддржа во претседателската палата во Дамаск, која беше пренесувана на државната телевизија, јави ДПА.

Асад минатиот месец победи на претседателските избори, кои покажаа дека се уште цврсто ја држи власта и покрај тригодишната граѓанска војна во земјата.

Неговите опоненти изборите ги оценија како измама. Тие се оддржаа само во регионите на земјата кои под контрола на владините сили.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести