сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Асад: Поразот од војната ќе доведе до хаос во Блискиот исток

Ако Сирија ја изгуби оваа битка, тоа ќе значи ширење на хаосот низ целиот Блиски исток

asad

Последни вести

Сирискиот претседател Башар ал Асад предупреди дека ако неговите владини сили ја изгубат војната во земјата, тоа ќе доведе до хаос низ целиот Блиски исток, пренесе „АФП“.

„Ако Сирија ја изгуби оваа битка, тоа ќе значи ширење на хаосот низ целиот Блиски исток“, истакнал сирискиот лидер.

Асад додал дека главната задача на мировните преговори „Женева-2“ што треба да се одржат оваа недела, треба да биде донесувањето на одлука во врска со борбата против тероризмот.

Покрај тоа, тој истакнал дека сириските владини сили извршувале никакви масовни убиства во рамките на крвавиот конфликт во земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести