Свет

Асанж: САД потрошија милијарди долари да ја “украдат” Украина од Русија

Асанж: САД потрошија милијарди долари да ја “украдат” Украина од Русија

Oсновачот на “Wikileaks”, Џулијан Асанж, ги обвинил САД дека потрошиле милијарди долари за да ја оттргнат Украина од влијанието на Русија и да ја стават на своја страна.

“Доколку тоа не може да се направи со членство во НАТО, тогаш треба да стане независна од влијанието на Москва,да се намали рускиот воено-индустриски комплекс и руските поморски бази на Крим”, рекол Асанж од еквадорската амбасада во Лондон, во интервјуто за аргентински медиум, пренесува Russia Today.

Тој исто така оценил дека Исламската држава е “резултат на авантуризмот на Западот”, но дека последица од сето тоа е дека Вашингтон повеќе не е “единствен играч на Блискиот исток”, бидејќи Турција, Катар и Саудиска Арабија ја зголемиле својата моќ во последните години и успеале да стекнат одредена независност од САД.

Асанж навел дека меѓу документите на “Wikileaks” има и такви кои докажуваат дека Израел на почетокот го поддржувал Хамас, за да направи раздор меѓу Палестинците.

Асанж, кој е австралиски државјанин од 2012. година, се наоѓа во еквадорската амбасада во Лондон, каде што му е одобрен политички азил, а шведските власти барат негово екстрадирање поради обвиненија за силување.