вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Асфалтиран патот Кадино – Миладиновци

bbbbbbbb

Поврзани вести

Извршена е комплетна рехабилитација на локалниот пат Кадино-Миладиновци во должина од 2.700 метри и широчина од 6 метри.

Покрај новиот асфалт со рехабилитацијата е опфатено и уредување на одводнувањето  на атмосферските води кое е овозможено со надолжни и попречните наклони на коловозот со странично испуштање (во одводни канавки), изградени се банкини од двете страни на патот, а поставена е и нова хоризонтална и вертикална сигнализација. За прв пат на оваа делница од патот поставени се и сообраќајни столбчиња за одбележување на патот кои придонесуваат за поголема безбедност на учесниците во сообраќајот особено во вечерните часови.

Локалниот пат Кадино-Миладиновци е од исклучително значење за граѓаните на Општина Илинден бидејќи ги поврзува шесте населени места (Илинден, Марино, Кадино, Мралино, Ајватовци и Бунарџик) со останатите шест населени места (Миладиновци, Бујковци, Мршевци, Бучинци, Текија, и Дељадровци) и претставува главна патна артерија, преку која жителите од сите 12 населени места во општината секојдневно транзитираат.

Во реализацијата на овој проект се вложени 16.5 милиони денари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести