петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Астон Вила на колена, Арсенал повторно лидер

Soccer - Barclays Premier League - Aston Villa v Arsenal - Villa Park

Поврзани вести

Последниот натпревар од 21. коло во англиската Премиер лига, пресметката во Бирмингем помеѓу екипите на Астон Вила и Арсенал заврши со минимален триумф на “топчиите” од 2:1.

Со новите три бода, популарните “топчии” повторно се искачија на лидерската позиција на табелата и повторно имаат еден бод повеќе од второпласираниот Манчестер Сити и два повеќе од градскиот ривал Челзи.

“Голема победа за нас. Доминиравме во првите 45 минути, го наметнавме нашиот стил на игра, бевме брзи, имавме совршени додавања и имавме целосна контрола врз играта и резултатот. Во вториот дел бевме сведоци на една голема борба, Вила одигра многу подобро, противникот наметна директен стил на игра”, изјави по натпреварот менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести