четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Атанас Николовски победник на ИКАС

Atanas Nikolovski

Последни вести

По едногодишната пауза кајакарот Атанас Николовски победи на 46.от Илинденски кајак слалом – ИКАС одржан викендов на Матка крај Скопје.

Во дисциплината К1, Николовски ја мина патеката за 94.36 секунди или нешто повеќе од две секунди побрзо од Хрватот Марко Мркочи. Трет беше Хрват Динко Мулиќ, исто така од Хрватска.

Во другите дисциплини доминираа натпреварувачите од Словенија.

Алја Козорог е победничка меѓу жените во дисциплината К1, пред Србинките Кристина Петровиќ и Оља Лазаревиќ.

Во Ц1 победи Зига Талјат, пред Хрватите Иван Толиќ и Лука Обадиќ.

Словенците Лука и Петар Знидаршиќ беа најбрзи во Ц2.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести