петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Атина ги очекува претставниците на Тројката

eu-grcija

Поврзани вести

Точниот датум на следната мисија на меѓународните кредитори во Атина се’ уште не е позната, соопштува весникот „Катимерини“.

Во саботата вечерта грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас, изјавил дека претставниците на Тројката кредитори ќе ја посетат земјата во следните неколку дена. По состанокот со премиерот и министерот за надворешни работи на Грција, за координирање на активностите на грчката Влада, со оглед на претстојната посета, Стурнарас не можел да го каже точниот датум за посетата на доверителите.

Министерот додал дека грчката Влада испратила податоци за фискалниот дефицит од 1,2 милијарди евра за 2014 година и се очекува повратна информација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести