петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Атина и меѓународните кредитори ќе ги завршат преговорите до недела

krizavogrcija

Поврзани вести

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас, синоќа се сретнал со премиерот Андонис Самарас и неговиот заменик Евангелос Венизелос во врска со обновените преговори меѓу грчките власти и претставниците на меѓународните кредитори, соопшти весникот „Катимерини“.

Извор од Министерството за финансии истакна дека иако има неколку преостанати нерешени прашања во рамките на разговорите е постигнат напредок, а доверителите , како и грчките власти сакаат да завршат овие седуммесечни преговори што побрзо.

Поради тоа, двете преговарачки страни ќе се стремат да го завршат процесот до неделата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести