петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Атина не дава информации дали со Столтенберг е разговарано за името

atina

Последни вести

Грчките медиуми денеска не пишуваат за тоа дали Македонија била тема на разговорите на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг со државниот врв на Атина, пренесува МИА.

Само провладиниот „Катимерини“ ја наведува изјавата на грчкиот премиер Андонис Самарас кој ја опиша како „безвременска, стратешката цел на Грција за евроатлантската интеграција на Западен Балкан“.

– Јавно не беше спомната Македонија, но грчката позиција (и на НАТО) останува дека треба да има заемно прифатливо решение за името, пишува „Катимерини“.

Очигледно е дека официјална Атина не планира никакво поместување на нејзините црвени линии во врска со блокадите кои ги постави на патот на евроатлантските интеграции на Македонија.

За Грција останува неприфатливо и Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, а во меѓувреме да се води и процесот за решавање на прашањето за името во рамките на ОН, иако тоа од официјална Атина веќе го побараа неколку нејзини партнери во ЕУ, меѓу кои и Белгија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести