петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Атина очекува добра година за програмата за приватизација

atina

Поврзани вести

Во официјалното соопштение грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас изјави дека 2014 година ќе биде плодна година, што се однесува до приватизацијата, пишува весникот „Катимерини“.

Стурнарас посочи дека оваа година ќе биде добра за приватизационата програма на земјата, бидејќи се очекуваат значителни приходи за грчката држава и економијата на земјата.

Министерот сепак призна дека има застој во распоредот на програмата. Тој додаде дека Атина и меѓународните кредитори се свесни дека целта за собирање на 2,8 милиони евра од приватизацијата на државни средства е тешко остварлива.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести