вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Атина: Приведени 40 демонстранти

Тие протестирале поради пропусти во акцијата за спасување

grcko zname

Поврзани вести

Грчката полиција привела неколку десетина граѓани кои се обиделе да ја заземат канцеларијата на министерството за поморска трговија во знак на протест поради потонатите чамци со мигранти.

Полицијата соопшти дека во текот на протестот пред канцеларијата на Министерството за поморска трговија во центарот на Атина привела повеќе од 40 лица, кои не се официјално уапсени.

Се претпоставува дека 12 лица, од кои повеќето биле деца, загинале откако во Егејското море потонал чамец кој што нелегално превезувал лица од Турција за Грција.

Досега се пронајдени телата само на две лица.

Грчките власти спровеле истрага бидејќи се појавија обвиненија дека екипажот на пловните објекти на крајбрежната стража не ја спровеле акцијата за спасување на местото на несреќата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести