сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Атина: Протест на солидарноста поради смртта на Беркин Елван

atina protest za turcija

Поврзани вести

Во грчката престолнина Атина, вчера вечерта се одржа протест на солидарноста по смртта на 15-годишниот Беркин Елван, кој беше ранет од турските полицајци за време на антивладините протести во Турција во јуни минатата година, пренесе „АФП“.

Елван беше ранет од граната со солзавец, која го погодила додека одел до продавница да купи леб. По неколку месеци во кома, оваа недела момчето почина.

Смртта на тинејџерот предизвика нови протести и демонстрации во голем број градови во Турција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести