сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Атина со мерки за помош за Кефалонија

grcija-atina

Поврзани вести

Жителите на грчкиот остров Кефалонија ќе бидат ослободени од данок на имот во 2014 година, а Владата ќе одвои големи суми за враќање на имотот, погоден од земјотресите во регионот, пренесе „РИА Новости“. Ова се дел од мерките за помош утврдени за време на состанокот одржан во средата вечерта од премиерот Андонис Самарас.

„Кефалонија поминува низ болно искушение. Ние треба првенствено да ги заштитиме луѓето, да ја поправиме материјалната штета и да бидеме во постојана подготвеност да помогнеме. И сето тоа е наша морално, а не само политичко обврска“, изјавил премиерот за време на состанокот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести