понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Атинската берза забележа пад од 5,5 отсто

grcija

Последни вести

Водечкиот индекс на Атинската берза забележа пад од 5,5 отсто во денешното тргување, како последица на загриженоста на инвеститорите, еден ден откако радикалната левица СИРИЗА, која е против мерките за штедење, победи на предвремените парламентарни избори во Грција.

Главиот индекс се намали за 793 индексни поени (5,5 отсто), десет минути по почетокот на денешното тргување, кое почна со намалување од 2,04 отсто.

СИРИЗА, предвоена од Алексис Ципрас, сака да стави крај на политиката на штедење во Грција и да договори со кредиторите од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд отпишување на дел од грчкиот долг.

МИА

Најчитани вести