вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Атланта и Антиќ поразени од Денвер

pero-500

Последни вести

Лидерот на Источната конференција во НБА лигата загуби на гостувањето кај Денвер со 115:102 и веќе не е тим со најдобар ефект во лигата.

„Јастребите“ по овој пораз го задржаа првото место на Истокот со 50 победи и 14 порази, а подобар скор од нив има лидерот на Западот Голден Стејт со 51 победа и само 12 порази.

Данило Галинари го предводеше Денвер до победа против Атланта со 23 поени и по пет скокови и асистенции, додека на спротивната страна најефикасен беше Кајл Корвер со 18 поени.

Македонскиот центар Перо Антиќ во дресот на Атланта одигра безмалку 20 минути, а за тој период успеа да забележи 6 поени и да запише три скокови.

Во дербито на вечерта ЛА Клиперс славеа против Оклахома Сити со 120:108.

Резултати на ноќешните НБА дуели: Шарлот – Сакраменто 106:113, Филаделфија – Чикаго 95:104 (продолжение), Бостон – Мемфис 95:92, Мајами – Бруклин 104:98, Милвоки – Орландо 97:91, Оклахома Сити – ЛА Клиперс 108:120, Денвер – Атланта 115:102, Феникс – Минесота 106:97, Голден Стејт – Детроит 105:98 и Портланд – Хјустон 105:100.

Најчитани вести