недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Атлетико (М) го освои и Билбао, Меси ја спаси Барса

atletiko osvoi bilbao

Поврзани вести

Саботниот дерби натпревар од 31. коло во шпанската Примера дивизион, дуелот помеѓу Атлетик (Б) и Атлетико (М) заврши со минимален но залто вреден триумф на гостинот од Мадрид.
Домаќините дојдоа во водство со погодокот на Икер Муниан, а на 1:1 израмни новопечениот репрезентативец на Шпанија, Диего Коста.
Погодокот вреден три бода и со кој Атлетико (М) се врати на лидерската позиција на табелата, беше дело на одличниот играч за врска, Коке.
Минимална победа во дуелот против градскиот ривал, тимот на Еспањол, забележаа фудбалерите на Барселона, а единствениот погодок на натпреварот, постигнат во 77 минута беше дело на Лионел Меси кој успешно го изведе ударот од белата точка.
Градската пресметка на “Сантијаго Бернабеу”, помеѓу екипите на Реал (М) и Р.Валјекано, заврПи со убедлив триумф на “кралскиот клуб” од 5:0
Резултати: Еспањол – Барселона 0:1, Селта – Севилја 1:0, Атлетик Б. – Атлетико М. 1:2, Реал М. – Р.Валјекано 5:0.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести