недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Атлетико Насионал побара титулата да му се додели на Чапокоензе

Според последните информации, од 81 патник во авионот шест ја преживеаја несреќата.

fudbal-5

Последни вести

Колумбиски фудбалски клуб Атлетико Насионал побара од Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка титулата „Судамерикана“ да ја додели на Чапокоензе, по несреќата и падот на авионот во кој се наоѓаа фудбалерите на бразилскиот клуб.

Како што е соопштено од страна на локалните медиуми, претставници на Атлетико Насионал на денешната средба со луѓето од континенталниот сојуз трофејот од натпреварувањето да се врачи на бразилскиот клуб, а на Колумбијците да се додели место во Купот Либертадорес следната година.

Комерцијалниот авион кој леташе за Меделин, а во кој се наоѓаше и бразилската фудбалска екипа се сруши во близина на колумбискиот град каде што требаше да слета. Според последните информации, од 81 патник во авионот шест ја преживеаја несреќата.

Најчитани вести