недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

АТП: Федерер ја започна потерата по Ѓоковиќ и врвот на АТП

federer

Поврзани вести

Рожер Федерер со својата 1000-та победа и освоената титула во Бризбејн, успеа да му се приближи на првиот рекет, Новак Ѓоковиќ на 1530 поени.

Ѓоковиќ, кој во Доха беше елиминиран во третото коло, загуби речиси 200 поени од предноста која ја има пред Федерер, така да можеби токму оваа 2015-та година ќе му се исполни големата желба на Швајцарецот – уште еднаш да го почувствува врвот на АТП листата.

Топ 5 АТП листа:

1. Новак Ѓоковиќ – 11,405
2. Рожер Федерер – 9,875
3. Рафаел Надал – 6,585
4. Станислас Вавринка – 5,370
5. Кеи Нишикори – 5,025

Најчитани вести