ТОП,Свет

И во автомобилите на „Ауди“ има манипулирачки софтвер

И во автомобилите на „Ауди“ има манипулирачки софтвер

И во автомобилите на „Ауди“ има манипулирачки софтвер. Германскиот производител на автомобили, што е дел од гигантот „Фолксваген“ (Volkswagen), призна дека во моторите на своите автомобили има софтвер што во САД се смета за незаконски, пренесе МИА, повикувајќи се на ДПА.

Како што пишува „Financial Times“ станува збор за дополнителни 85.000 возила во кои е вграден манипулирачки софтвер.

Компанијата пред американските регулаторни тела признала дека во возилата со трилитарски дизел мотори има три софтверски програми за кои претходно нема дадено никакви информации. Едната од овие програми може да биде оценета како „манипулирачка направа“, според американското законодавство.

„Фолксваген“…