петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Авганистан: Едно лице загина во експлозија на избирачко место

Сепак, Авганистанците излегоа на гласање во голем број, па на некои места се појавија и редици. Излезноста на гласачите е поголема, отколку што се очекувало.

izbori

Поврзани вести

Едно лице загина, а две се повредени во експлозија која се случи на едно избирачко место во провинцијата Логар во југоисточен Авганистан, само неколку часа по почетокот на претседателските избори.

Исламистите изјавија дека изборите се странска замка и им апелираа на своите борци да ги напаѓаат избирачките места, избирачите и безбедносните сили кои ги обезбедуваат местата. Од страв од насилство, 211 избирачки места од 6423 останаа затворени, пренесува АФП.

Сепак, Авганистанците излегоа на гласање во голем број, па на некои места се појавија и редици. Излезноста на гласачите е поголема, отколку што се очекувало.

Во Авганистан утринава започнаа третите по ред претседателски избори по соборувањето на талибанските власти во 2001 година, и на нив ќе се избере наследникот на Хамид Карзаи.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести