понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Авганистан ослободи 65 талибанци

Вашингтон реагира со крајно неодобрување

talibanci

Поврзани вести

Авганистан ослободи 65 лица кои се сметаат за талибански борци и покрај неодобрување на САД. Според Вашингтон, ослободените претставуваат закана за НАТО и силите на Авганистан, пренесе АФП.

„Ослободени се 65 затвореници од затворот Баграм утринава“, потврди Абдул Шукор Драс, член на авганистанскиот орган на Владата.

Според САД овој потег го прекршува договорот за размена на затвореници.

„Авганистанското влада мора да преземе одговорност за последиците од ова решение. Ја повикуваме Владата да ги преземе сите можни мерки за да е сигурна дека ослободените лица нема да извршат нови акти на насилство или терористички напади“, гласи ставот на амбасадата на САД во Кабул.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести