понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Авганистан: Талибанците во офанзива по територија!

tocka-129078

Последни вести

Најмалку сто бунтовници загинаа во последните пет денови во судирите со авганистанските сили за четири контролни пуктови во југоисточниот дел од земјата, каде талибанците почнаа голема офанзива за да ја вратат загубената територија.

Како што соопштија претставници на провинцијата Хелманд во офанзивата учествуваат повеќе од 800 талибанци.

За петдневните судири во областа Сангин загинаа 35 цивили и 21 авганистански војник, а најмалку 2.000 семејства се раселени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести