среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Авиокомпаниите незаинтересирани за субвенционираната линија Охрид-Лондон

Рокот за пријавување на јавниот повик кој го распиша општина Охрид за субвенционирање на сезонската линија Охрид-Лондон истече, а за понудата не се пријавила ниедна компанија.

Aerodrom-Ohrid

Поврзани вести

Рокот за пријавување на јавниот повик кој го распиша општина Охрид за субвенционирање на сезонската линија Охрид-Лондон истече, а за понудата не се пријавила ниедна компанија.

Во јавниот повик беше предвидена и финансиска поддршка за авиокомпанијата која ќе се пресметува по пристигнување на патник.

Според условите на минатиот повик, новата авио дестинација требаше да биде постојано опслужувана по однапред определен ред на летање. Корисникот што ќе ја добие финансиската поддршка требаше да воведе лет на релација Охрид – Лондон, со два лета седмично во периодот од 15 јули до 15 септември годинава, како и во текот на целите 2015 и 2016 година.

Притоа операторот требаше да обезбеди превоз за најмалку 9.600 патници годишно или минимум 800 на месечно ниво, во целиот период на користење на финансиската поддршка.

По завршувањето на сите законски процедури, општина Охрид планира да распише уште еден оглас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести