сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Авион исчезна во околината на Скопје

Во 17:44 часот дежурниот од ДОЦ на РЦ – Север пријавил дека од Контрола на летање примиле повик, дека комерцијален авион со 6 патници им се изгубил од радарот.

авиони

Поврзани вести

Авион со приватен комерцијален лет исчезнал од радарот во близина на скопскиот аеродром. Станува збор за авион кој се обраќал од Дубровник и исчезнал во близина на Скопје.

Екипите на МВР се на терен и го бараат авионот.

Во 17:44 часот дежурниот од ДОЦ на РЦ – Север пријавил дека од Контрола на летање примиле повик, дека комерцијален авион со 6 патници им се изгубил од радарот.

Како што дознава Курир, се работи за авион марка “Пајпер“ со германски национални ознаки кој летал од Италија од Тревизо и требал да слета на аеродромот во Скопје да танкира гориво.

Сигналот од радарот се изгубил во 17:35 часот на локација од аеродром “Александар Велики“ 10 км во правец према Велес.

Најчитани вести