Свет

Авион на „Емирати ерлајнс“ прогласил вонредна состојба и скршнал од курсот

Авион на „Емирати ерлајнс“ прогласил вонредна состојба и скршнал од курсот

Авион на Емирати ерлајнс што летал од Дубаи кон аеродромот „Кенеди“ во Њујорк прогласил вонредна состојба и ја сменил насоката на летање.

Според досегашните информации, авионот најверојатно ќе слета во Манчестер, Велика Британија, јави Раша тудеј, поради „итен медицински случај“, пренесува МКД.мк.

Во моментов веб-сајтот Флајтрадар24 го дава летот како „одложен“.

Емирати ерлајнс во последниве две години има пренасочено преку 100 летови поради „итни медицински случаи“, што го чинело повеќе од 12 милиони долари, рекол Адел ал-Реда, извршен потпретседател на компанијата.

Авионот е ербас А380, кој е меѓу најголемите патнички авиони во светот. Во овој тип на воздухоплов има место за 525 луѓе во типична конфигурација од три класи, односно до 853 луѓе во само економска класа.