среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Авион на „Ер Србија“ принудно вратен на аеродром

Станува збор за технички дефект, а тоа што противпожарно возило стоеше пред авионот, кога слета, е стандардна процедура на аеродромите, во такви случаи

Er-Srbija

Последни вести

Авион на „Ер Србија“ утрово полетал од Белград за Бања Лука, вратен е на белградскиот аеродром поради дефект, бидејќи пилотот, 20 минути по полетувањето, проценил дека тоа е најбезбедно за патниците, изјави за Танјуг портпаролката на компанијата Маја Гедошев, пишува МИА.

Таа ги демантираше написите во одделни медиуми дека се запалил еден мотор и категорично изјави оти ништо во авионот, ниту на него не се запалило и оти немало никаков пожар.

– Станува збор за технички дефект, а тоа што противпожарно возило стоеше пред авионот, кога слета, е стандардна процедура на аеродромите, во такви случаи, прецизира Гедошев.

Најчитани вести