недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Авион принудно слета во Софија поради мистериозен лап-топ

turkish

Последни вести

Патнички авион на „Туркиш ерлајн“ принудно слета во Софија, бидејќи е пронајден лап-топ без сопственик, а поради сомнеж дека е експлозивна направа.

Во соопштението на софискиот аеродром се наведува дека авионот на турската авиокомпанија кој летал на линијата Брисел-Истанбул принудно слетал во Софија. Веднаш биле применети стандардни процедури во соработка со авиопревозникот и полицијата.Патниците се евакуирани од авионот и се сместени во транзитната зона на аеродромот.

Во текот на летот бил пронајден лап-топ чиј што сопственик не е познат, а се посомневале дека станува збор за експлозивна направа. По извршената процедура авионот продолжил со редовната рута.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести