среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 39

Авион се запали на аеродромот во Токио

Последни вести

Авион на јужнокорејската авиокомпанија „Кориан еар” се запали денеска на токискиот аеродром Ханеда. Над 300 патници кои беа во авионот се евакуирани и никој не е повреден, соопшти јапонската телевизија Ен Ејч Кеј, пренесува БТА.

Од објавените кадри се гледа дека гори еден од моторите на авионот, а пожарникари го облеваат со пена.

Патниците биле успешно евакуирани со четири гумени спасувачки слајдови. Инцидентот се случил кога авионот се подготвувал да полета за Сеул.

Јапонските сили на редот и спасувачките служби оваа недела се во состојба на максимална подготвеност поради тековниот самит на Г-7 и денешната посета на претседателот на САД Барак Обама на Хирошима.

Најчитани вести