вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Руски авион се урна за време на воена вежба

Руски авион се урна за време на воена вежба

Руски авион се урна за време на воена вежба

Поврзани вести

Стратешкиот руски бомбардер Ту-95 се урна за време на воена вежба, на 80 километри од градот Хабаровск, соопшти руското Министерство за одбрана.

– Летот е извршен без минуција. Авионот се урна во ненаселено место и не предизвикал никаква штета. Екипажот се катапултирал од авионот пред уривањето, наведува Министерството.

Според анонимен воен извор, како што јави ТАСС, причина за падот е техничка грешка.

За спасување на екипажот во реонот биле испратени транспортен авион Ан-12 и транспортен хеликоптер Ми-8.

Најчитани вести