четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Авионот на „Ер Алжери“ ловиран во северниот дел на Мали

Авионот на „Ер Алжери“ кој вчера се урна со најмалку 116 патници и членови на екипажот, е лоциран во реонот Госи во Северно Мали, во близина на границата со Буркина Фасо, соопшти Елисејската палата.

a79824964c8c0daf2003dc1573317503

Последни вести

Авионот на „Ер Алжери“ кој вчера се урна со најмалку 116 патници и членови на екипажот, е лоциран во реонот Госи во Северно Мали, во близина на границата со Буркина Фасо, соопшти Елисејската палата.

„Авионот е јасно идентификуван и покрај тоа што се распаднал. На местото на  несреќата се испратени француски војници кои се задолжени за безбедноста и за собирање на првични информации“, се посочува во соопштението.

Францускиот претседател Франсоа Оланд изрази сочувство до семејствата на загинатите.

Во авионот имало лица од 16 држави, вклучително и 51 Французин.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести