среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Авионот на Клинтон принудно слетал во Танзанија

Bill-Clinton-screenshot

Последни вести

Авионот со кој патувал поранешниот американски претседател Бил Клинтон принудно слетал поради проблеми со моторот за време на летот над Танзанија, соопшти синоќа неговиот портпарол Мет Мекен, објави МИА.

Мекен потврди дека имало проблем со еден од четирите мотори на авионот „Даш-7“, што брзо е отстранет и летот е продолжен. Авионот слетал на аеродромот во танзанискиот главен град Додома.

Според Мекен авионот на Клинтон бил на поправка помалку од 45 минути по што го продолжил летот, јави американската телевизија Си-Би-Ес.

Клинтон престојуваше во Танзанија поради проект предводен од неговата семејна фондација, а во план е посета на Кенија, Либерија и Мароко.

Најчитани вести