среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Авионот на Луфтханза пратил предупредувачки сигнал 35 минути пред да се урне

Air Berlin And Germanwings Aircraft Operations At Berlin's Tegel Airport

Последни вести

Пилотот на авионот на Луфтханза кој леташе на релација Барселона Дизелдорф испратил предупредувачки сигнал околу 35 минути пред да се урне во француските Алпи, пишуваат британските медиуми.

Се претпоставува дека во авионската несреќа која се случила околу 160 километри северно од Ница животите ги загубиле сите 142 патници и 6 – те членови на екипажот.

A320germanwings

Авионот исчезна од радарот околу 10.47 часот по локално време, 46 минути откако полета од Барселона. Според француските власти остатоци од авионот биле пронајдени на 2.961 метри високиот масив Естроп.

Претседателот на Франција Франсоа Оланд и премиерот Мануел Валс изјавија дека стравуваат дека сите патници ги загубиле животите.

Инаку ова е прва авионска несреќа во цивилното воздухопловство во Франција, по несреќата со Конкордот во близината на Париз во 2000 година.

Најчитани вести