Економија

Авионите почнаа да се пробиваат низ скопската магла

Авионите почнаа да се пробиваат низ скопската магла

Авионот на „Туркиш ерлајнс“ денеска околу пладне слета на скопскиот аеродром „Александар Велики“ од Истанбул и покрај тешките временски услови во Петровец.

Според информациите од аеродромот, авионот слетал 11,39 часот. Претходно два лета од Виена на авиокомпаниите „Луфтханза“ и „Аустриан Ерлајнс“ беа пренасочени кон аеродромот во Софија поради густата магла во Скопје.

Попладнево беа реализирани и две полетувања. Во 12,55 часот полета авионот на „Германиа флуггелелшафт“ кон Дизелдорф и на „Туркиш ерлајнс“ кон Истанбул со доцнење од околу 15 минути.