сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Аврамопулос: Косово набрзо ќе добие визна либерализација

dimitris-avramopoulos

Последни вести

Комесарот на ЕУ за миграција, внатрешни работи и државјанство Димитрис Аврамопулос рече денеска за време на посетата на Приштина дека не е далеку денот кога Косово ќе добие визна либерализација за своите граѓани, пренесува МИА.

Аврамопулос во Приштина имаше средби со претседателката Атифете Јахјага, премиерот Иса Мустафа и министри.

На заедничка прес конференција Аврамопулос изјави дека очекува косовските институции да продолжат со борба против корупцијата и да направат конкретни реформи за да може државата да добие визна либерализација.

Министерот за европски интеграции Беким Чолаку изрази надеж дека до крајот на годината Косово ќе добие визна либерализација.

Најчитани вести