четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Австралија им плаќа на бегалците за да се вратат во своите држави

avstralija

Поврзани вести

Австралија им плаќа на бегалците за да се откажат од барањето за азил и да се вратат во своите матични земји.

Сумата достигнува и до неколку илјади долари, а како што пренесуваат медиумите зависиод државата.

Либанците добивале максимум од 10.000 австралиски долари (9.338 американски долари). Иранци добивале 7.000, а на Авганистанци им се нуделе 4.000 австралиски долари. Пакистанци и жители од Шри Ланка добивале помалку.

Според министерот за имиграција Скот Морисон, тоа било стандардна процедура во изминатите 10 години. Тој не ги потенцира наведените суми.

– Пакетите се индивидуално ограничени за секое лице кое ќе реши доброволно да се врати во татковината, објасни Морисон.

Тој вели дека бројот на примените барања е зголемен за трипати откако било јасно дека нема да добијат право за постојан престој во Австралија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести