петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Австралија ќе се вклучи во нападите врз Исламска држава во Сирија

Досега Австралија учествуваше само вo напади врз позиции на Исламска држава во Ирак

islamska drzava

Поврзани вести

Австралискиот премиер Тони Абот денес соопшти дека военото воздухопловство на земјата ќе се вклучи во воздушните напади врз позиции на групата Исламска држава во Сирија.

– Владата реши да одговори позитивно на молбата на САД за вклучување во воената операција, нагласи Абот.

Како што јави ТАСС, во моментов во база во Обединетите Арапски Емирати се стационирани осум авиони и 400 припадници на Военото водухопловство на Австралија. Досега тие учествуваа само вo напади врз позиции на Исламска држава во Ирак.

Џихадистите сеат страв со новото оружје

islamska-drzava-rusko-oruzjeЏихадистите на Исламска држава сеат страв и трепет кај своите непријатели на боиштата во Сирија со своето најново руско оружје.

Имено, тие успеале да претворат камион кипер од типот БелАЗ, кој во минатото бил користен за изградба на патишта во Сирија, во тешко оклопно возило за напади и за самоубиствени атентати. Фотографија од ова „чудовиште“ била објавена на социјалната мрежа „Твитер“.

Според непотврдени информации, гигантскиот камион бил фотографиран пред нападот на Исламска држава врз авиобазата Т4, која била под контрола на сириските вооружени сили, а која се наоѓа на околу 100 километри од градот Хомс и на 60 километри од историскиот град Палмира, кој џихадистите го освоија и вопсоставија своја власт пред извесно време.

islamska-drzava-rusko-oruzje1Инаку, базата се смета за стратешко место бидејќи е лоцирана точно на средина меѓу главното упориште и престолнина на Исламска држава Рака, и главниот град на Сирија, Дамаск. Претпоставките се дека во Т4 има огромни количества на борбени авиони, бомби, разновидно тешко оружје и разни видови на армиски возила.

Фотографија на која „чудовиштето“ на Исламска држава БелАЗ е паркирано до камин цистерна, наменет за превоз на нафта.

 

Најчитани вести