сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Австралија започна со воздушни удари на ИД во Ирак

images

Последни вести

Борбен авион на австралиската авијација го изведе првиот воздушен удар на Исламската држава во Ирак, соопшти австралиското министерство за одбрана додека коалицијата предводена од САД учествува во кампања на жестоко бомбардирање за да ги ослаби бунтовниците.

“F/A-18F Super Hornet фрли две бомби врз ИД”, соопштија од министерството, додавајќи дека авион е веќе вратен во базата.

САД со помош на арапските сојузници веќе две недели ја бомбардира ИД, а целите се во Сририја и Ирак.

Минатата недела австралискиот премиер Тони Абот најави дека Австралија, членка на меѓународната коалиција во Ирак ќе ги испрати своите специјални сили и дека од воздух ќе учествува.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести