четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Австралиската полиција уапси момче кое планирало терористички напади

Австралиската полиција уапсила и покренала обвинение за тероризам на тинејџер, кој планирал напади на денешното одбележување на „Денот на Анзак“.

132603724

Поврзани вести

Шеснаесетгодишното момче било уапсено во близина на својот дом во Сиднеј вчера и денеска ќе се јави пред суд за малолетници, соопшти полицијата.

Максималната пресуда по покренатите обвиненија е доживотен затвор.

„Денот на Анзак“ се слави секоја година на 25 април во Австралија, Нов Зеланд и други пацифички држави.

Toa e годишнината од кампањата на австралиските и новозеландските армиски единици кај Галиполи, наречени Анзак за време на Првата светска војна. Многу австралиски и новозеландски војници учествуваа во судирите при што загинаа.

Австралија и Нов Зеланд се единствените земји, кои како национален празник одбележуваат една голема воена загуба – почетокот на крвава и неуспешна кампања против Турската империја.

Најчитани вести