среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 40

Австрија бара повеќе пари од ЕУ за Македонија

133081341

Последни вести

Австрија планира да и додели техничка помош на Македонија со цел да и помогне да ги обезбеди своите граници со Грција, пренесува денеска германскиот весник „Франкфуртер Алгемајне цајтунг“.
Министерот за одбрана на Австрија Ханс Петер Доскозил покрај помош за Македонија најавува асистенција за Бугарија.
– Миннистерството за одбрана во моментов анализира дали можеме да помогнеме со техничка опрема како средства за ноќно набљудување, изјавил Доскозил за весникот „Ди Велт“.
Според него, бегалската рута преку западниот Балкан мора да остане затворена, а Македонија треба да добие повеќе пари од ЕУ за своите напори да ја обезбеди границата и да спречи трансфер на бегалците кон Унијата.

Најчитани вести