среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Австрија губи 4,5 милиони евра поради руските санкции

evro-pari

Последни вести

Руската забрана за увоз на намирници од земјите од Европската Унија, по првите проценки на Земјоделската комора на Австрија, предизвикале штета досега од 4,5 милиони евра.

„Тоа се однесува на намирниците кои се произведени за рускиот пазар и сега се наоша во складовите, односно беше на пат кон Русија“, вели австрискиот министер за земјоделство, Андрам Рупречтер.

Австрија губи, а според неговите зборови, скоро половина од својот агарен извоз кој е наменет за Русија.

Минатата година Австрија во Русија извезла земјоделски производи во вредност од 240 милиони евра, со тенденција за пораст, бидејќи на рускиот пазар се зголемила побарувачката на австриско свинско месо, кое е погодено со санкциите.

Австрија не губи само еден важен пазар, туку и се заканува и опаѓање на цената на земјоделските производи во ЕУ, а вкупната загуба во моментов не може да се процени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести