сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Австрија со 18 ракометари во Данска

Првиот натпревар на ЕП во Данска, Австрија го игра на 12.јануари (недела) против Чешка.

avstrija

Поврзани вести

Селекторот на ракометната репрезентација на Австрија, Патрекур Јоханесон по одигрувањето на последната контрола со Египет го соопшти и списокот од 18 ракометари на кои ќе смета на претстојното Европско првенство во Данска.

Австрија е еден од ривалите на Македонија во групата во Хернинг. На листата на селекторот на Австрија се наоѓаат: Доминик Бамер, Томас Бауер, Јанко Божовиќ, Кристоф Еделмилер, Патрик Фелсер, Максимилијан Херман, Маркус Колар, Никола Мариновиќ, Фабиан Пош, Раул Сантош, Роланд Шлингер, Доминик Шмид, Виктор Силаги, Маркус Вагесрајтер, Роберт Вебер, Конард Вилцински, Рихард Вос и Витаутас Зиура.

Австрија во рамки на подготовките одигра четири натпревари и постигна три победи (Германија – 29:28, Русија – 31:30 и Египет (синоќа) – 29:27), а загуби само од Исланд – 22:30.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести