вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Австријците добија закани за киднапирање во Сочи

Austria's Schild celebrates after winning the women's slalom World Cup race in Lienz

Поврзани вести

На два дена пред почетокот на Зимските олимписки игри во Сочи, австрискиот олимписки тим се соочи со првите проблеми од безбедносна природа. Австрискиот Олимписки Комитет доби писма со закани за киднапирање на дел од своите натпреварувачи, во кои се потенцирани имињата на алпската скијачка Марлиз Шилд и натпреварувачката во скелетон, Џанин Флок.

Претседателот на Австрискиот олиимписки комитет Петер Менел, за австрикиот весник „Кроне“ откри дека заканувачките писма доаѓаат од Русија, а побара од организаторите на Игрите да се погрижат за максимална безбеност на спортистите од оваа земја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести