среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Австријците сакаат да ги бојкотираат Олимписките игри во Сочи

Претседателите на Германија и Франција, Јоахим Гаук и Франсоа Оланд како и европскиот комесар Вивијен Рединг порано најавија дека ќе ги бојкотираат Олимписките игри поради одност на Владимир Путин спрема човековите права.

soci

Поврзани вести

Поголемиот број на анкетирани Австријци сметаат дека австриските политичари би требало да ги бојкотираат Зимскиот олимписки игри во Сочи.Истражувањето на неделникот „Профил“ покажува дека 59 отсто од Австријците го делат мислењето дека треба да се бојкотираат Олимписките игри во Русија.

Дури 32 отсто сметаат дека официјалните претставници на Австрија треба да отпатуваат во Русија на Олимписките игри.

Австрискиот канцелар Вернер Фајман и министер за одбрана и спорт Гералд Клуд најави дека по договорот со претседателот Хајнц Фишер, дека ќе присуствува на отворањето на Олимписките игри во Сочи.

Претседателите на Германија и Франција, Јоахим Гаук и Франсоа Оланд како и европскиот комесар Вивијен Рединг порано најавија дека ќе ги бојкотираат Олимписките игри поради одност на Владимир Путин спрема човековите права.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести