петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Австријците стравуваат од ширење на ебола во нивната земја

Десет отсто од Австријците се уверени дека еболата ќе се прошири во земјата, благодарение на меѓународниот сообраќај, а 51 отсто сметаат дека има големи шанси тоа да се случи.

ebola

Последни вести

Истражувањето на институтот „Маркет“ покажува дека Австријците стравуват дека еболата може да се прошири во нивната земја.

Според истражувањето дури 61 отсто од населението стравува дека еболата може да стигне во Австрија преку меѓународните авиолетови и другите видови на сообраќај.

Десет отсто од Австријците се уверени дека еболата ќе се прошири во земјата, благодарение на меѓународниот сообраќај, а 51 отсто сметаат дека има големи шанси тоа да се случи.

Триесет и седум отсто сметаат дека е невозможно ебоата да се прошири во Австрија.

Доколку дојде до појава на ебола 70 проценти од Австријците имат доверба во домашниот здравствен систем, кога е во прашање борбата против оваа болест.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести