петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Австриската полиција спречи девојчиња да им се придружат на џихадистите

dzihadisti_terorirsti-650x396

Поврзани вести

Австриската полиција спречи две тинејџерки од Виена да заминат на Блискиот исток и да им се придружат на џихадистите во Исламската држава.На нив сакало да им се придружи и трето девојче од Грац, но ја сопрела мајка и која повикала полиција која потоа ги пронашла тинејџерките од Виена.

„Девојчињата на возраст од 14 и 15 години порано и биле пријавени на полицијата како исчезнати,“ изјави претставникот од австриското министерство за внатрешни работи, Александер Мараковиц.

Се уште е нејасно како и зошто девојчињата сакале да им се придружат на џихадистите во Ирак и Сирија, на полицајците им кажале дека не ја сакаат Австрија.

Ова не е прв случај деца од Австрија да се одлучат да се придружат на Исламската држава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести