Балкан

Автобус излетал од пат кај Куршумлија, 32 лица повредени

Автобус излетал од пат кај Куршумлија, 32 лица повредени

Најмалку 32 лица се повредени утрово кога автобус од Подуево, кој сообраќал на релација Салцбург-Приштина, од засега непознати причини излетал од патот кај селото Рударе, во близина на Куршумлија, јави РТС.

Според првичните информации, ниту еден од патниците не е во животна опасност. Повредените се пренесени во здравствените домови во  Прокупље и во Куршумлија, каде се утврдува степенот на нивните повреди.

Несреќата се случила во седум часот утрово. Во автобусот се наоѓале 49 патници, а причините за несреќата се испитуваат.