Крими хроника

Автобус се судри со Мерцедес кај Битола, 11 повредени

Автобус се судри со Мерцедес кај Битола, 11 повредени

Единаесет лица се повредени во сообраќајна несреќа која вчера попладне се случила на регионалниот пат Битола-Демир Хисар меѓу автомобил „Мерцедес“ и автобус „Форд Транзит“ , двете со битолски регистарски ознаки.

Во незгодата возачот на автобусот З.Д.(47) се здобил со тешки телесни повреди (фрактура на чашка од лево колено, пукнатина на скочен зглоб и посекотина на колено). Тој е пренесен и задржан на лекување во Клиничката болница во Битола.

Во несреќата полесно повредени се уште 10 лица-сопатници во автобусот, кои по укажаната лекарска помош во битолската болница се пуштени на домашно лекување.

Полициски екипи извршиле увид на местото на несреќата.