петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Автомобилите со босанска регистрација не можат да влезат на Косово

Поради забраната, која стапи во сила од вчера, на граничниот премин со Србија „Мердаре“ е создадена колона од возила, а десетици семјества биле принудени да се вратат назад.

auta-660x330

Последни вести

Косовските власти не им дозволуваат на автомобилите со регистарски таблички на Босна и Херцеговина да влезат на Косово, со објаснување дека меѓу двете земји нема никаков договор во областа на транспортот, јави српската државна телевизија РТС.

Поради забраната, која стапи во сила од вчера, на граничниот премин со Србија „Мердаре“ е создадена колона од возила, а десетици семјества биле принудени да се вратат назад.

Тие велат дека одлуката на косовската Влада е неправедна и дека јавноста требало да биде навремено информирана за неа.

Најчитани вести